Czy wiesz jak kupić owerlok domowy?
Wbrew pozorom wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego owerloka domowego nierzadko kłopot stanowi po prostu brak możliwości wypróbowania danego sprzętu w praktyce. Obecnie coraz rzadziej kupujemy w sklepach stacjonarnych. Zresztą nie bez powodu, gdyż maszyny dostępne na miejscu nierzadko nie są pierwszej jakości i z jakiegoś względu zalegają na magazynie. Tanie owerloki domowe to z kolei element oferty wyłącznie bezpośrednio u producenta bądź za pośrednictwem sklepu internetowego. Tutaj niestety bardzo kłopotliwy bywa brak możliwości wypróbowania danego modelu w praktyce. Jaki owerlok domowy kupić? Który producent jest najbardziej warty uwagi? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Którzy producenci owerloków domowych są warci uwagi?
W zasadzie jest to najczęściej pojawiające się pytanie i to zresztą nie bez powodu. Producentów jest masa, a owerloków domowych jeszcze więcej. Często nie mamy również pewności skąd wziąć dla siebie odpowiednią maszynę. Kwestia wyboru konkretnego sprzętu pod nasze potrzeby wcale nie jest prosty. Tak jak zakup czegokolwiek w cenie przekraczającej kilkaset złotych – podejmowanie decyzji powinno być oparte na wielu argumentach i wyciągnięciu wszystkich za oraz przeciw nowemu nabytkowi. Zakup jest skomplikowany głównie z tego względu, że w sprzedaży dostępny jest sprzęt, taki jak:
- owerlok Juki,
- owerlok Brother,
- owerlok Elna,
- owerlok Husqvarna,
- owerlok Pfaff,
- owerlok Janome.
Czy tanie owerloki domowe będą niskiej jakości?
Niekoniecznie! To wszystko zależy nie tylko do naszych indywidualnych potrzeb i umiejętności, ale także od tego na jaką konkretnie maszynę do szycia owerlok trafimy. W ofercie każdej marki znajdują się w tym aspekcie różne modele, które posiadają swoje zarówno wady, jak i zalety. Dodatkowo każda marka posiada bardziej lub mniej udane produkty, które i tak trzeba w jakiś sposób sprzedać poszczególnym klientom.
Czym jest w zasadzie maszyna do szycia owerlok i jakie ma zastosowanie?
W praktyce jest to sprzęt, który posiada nieco bardziej poszerzony zakres możliwości niż standardowa maszyna do szycia. Owerlok ma szerokie spektrum unikalnych funkcji i pozwala na nie tylko szybkie zszywanie danych materiałów, ale ułatwia i skraca czas konieczny na obrzucanie krawędzi tkanin. Oznacza to, że nawet tani owerlok domowy zabezpieczy brzegi materiału przed m.in. strzępieniem się. Jeśli chcesz uniknąć długotrwałej pracy z danym przedmiotem, aby ograniczyć jego prucie na krawędziach, to owerlok domowy jest perfekcyjną decyzją właśnie dla Ciebie! Maszyna do szycia posiada bardziej ograniczony zakres funkcji i nie pozwala na tak wygodne zszywanie ze sobą różnych warstw materiałów. Ponadto również tani owerlok domowy posiada możliwość nawleczenia więcej niż jednej szpulki z nicią, co dodatkowo będzie pozwalało na osiąganie zupełnie innych możliwości pod kątem estetycznym wyrobu.
Do czego konkretnie możemy wykorzystać owerloki domowe poszczególnych producentów?
Przy pomocy prawie każdej maszyny do szycia owerlok połączymy dowolny materiał. W tym aspekcie najbardziej trafną decyzję stanowić będą modele przeznaczone do dzianin. W tym aspekcie jednym z bardziej rozsądnych wyborów będzie wykorzystanie:
- owerlok Juki,
- owerlok Brother,
- niektórych owerloków Husqvarna.
Domowy owerlok to maszyna jednozadaniowa. W przypadku wielu maszyn do szycia można stwierdzić, że są one niezwykle wielofunkcyjne. Z kolei owerlok to taka wyposażona w funkcje, które w szczególności ułatwiają tworzenie ściegów na brzegach materiału. Nawet tani owerlok domowy stworzy dla Ciebie niezwykle mocne i przede wszystkim estetycznie wykończone ściegi. Takiej pracy nie wykona za Ciebie żadna ze standardowych maszyn domowych. Przynajmniej nie tak prosto jak dedykowany do tego zadania overlock.
Czy wiesz jaki tani domowy owerlok sprawdzi się przy Twoich potrzebach?
Wybierając naszego overlocka trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy faktycznie nie wystarczy nam zwykła maszyna do szycia. Ponadto trzeba mieć świadomość, że domowy owerlok posiada zdecydowanie bardziej ograniczony zakres funkcji niż taki przeznaczony do pracy w zakładzie krawieckim. Determinowane jest to przez to, że zupełnie innych funkcji będziemy potrzebować w domu, a innych przy wykonywaniu obowiązków oraz pracy dla naszych klientów. W przypadku domowych sprzętów najbardziej przyda Ci się z pewnością:
- owerlok Brother,
- owerlok Elna,
- owerlok Janome.
Różnice przy poszczególnym sprzęcie to nie wyłącznie niuanse. Wszystkie maszyny i serie u danych producentów posiadają pewne główne cechy, które są niezmienne. Przykładowo Pfaff stawia na klasykę i posiada bardzo dobre parametry jednak może okazywać się nieco mało przystępny dla szerokiego spektrum osób początkujących. Każdy z owerloków domowych porządnie zrealizuje swoją pracę, jednak trzeba wiedzieć, że jedne są bardziej uniwersalne, a inne z kolei bardziej proste w obsłudze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do szycia owerlok?
Pierwszym tematem będzie ilość igieł i nici dostępnych w danym jednym domowym owerloku. Niektóre mają opcję jednej bądź dwóch igieł, ale częściej w np. zakładzie spotkamy sprzęt pozwalający na zastosowanie nawet pięciu nitek jednocześnie. Druga rzecz to mereżka, czyli czy dana maszyna do szycia owerlok posiada funkcję ozdobnego wykańczania ściegiem rolującym krawędzi np. przy sukienkach. Dodatkowo dobrze, jeśli nasz sprzęt posiada wolne ramię, które ułatwia obrzucenie ściegiem krawędzi np. rękawów i nogawek.